Malommúzeum
A malom maga volt a csoda a régmúlt évszázadok embere számára, ahogy az ördöngös szerkezetekkel a gabonaszemekből elővarázsolta az életet jelentő lisztet. Ezt élheti át Ön is Orfűn a Malommúzeumban, ahol többféle malomtípus működését ismerheti meg a látogató.
Szárazmalom
A szárazmalom közel kétszáz éves időszakra nyúlik vissza, egykor az észak-baranai Mekényesen állt. Az eredeti mekényesi malomház hű mása 1974-ben került Orfűre, ahol a mai napig megtekinthető. A malom működéséről egykor a lovak gondoskodtak. Az őrleményből a lisztet egy egyszerű szerkezettel, a gatyaszárszitával választották ki.
A szárazmalomban kicsik és nagyok is kipróbálhatják az egyik legősibb őrlő eszközt, a kézimalmot.
Vízimalom
A múlt századforduló malomipar csúcstechnológiával rendelkező vízimalom,
a Vízfő-forrás patakjára épült. A malomépület jelenlegi formáját a 19. század közepén kapta, 1970-től látogatható múzeumként.
Az államosítást követő 45 évben a malomban nem folyt munka, azonban a 90-es évek elején Nagyapánk és Édesapánk hozzáértő kezei alatt a gépek ismét életre keltek:
a malom újra őrölt. Sajnos az értékmentő molnárok halála után az üzemszerű működésének vége szakadt, de a gépek ma is indulásra készen várják, hogy egy hasonlóan elhivatott molnár ismét gondjaiba vegye őket.
Papírmalom
2015-ben létrejött a papírmalom, annak érdekében, hogy a múzeumba látogatók minél több malom típust megismerhessenek, amelyek egykor a környéken működtek.
A papírkészítés a Mecsekben a 18. század közepén vette kezdetét.
Az orfűi papírmalom egy korabeli malom rekonstrukciója.
Itt újonnan készített eszközökkel mutatják be a hagyományos munkafolyamatokat.
Bővebb információért látogass el weboldalukra: orfuimalmok.hu/